|
Розвязування рівнянь та задач за допомогою рівнянь Козелецька гімназія № 1
Відкритий урок на тему «Розвязування рівнянь та задач за допомогою рівнянь»
Математика 6 клас
Вчитель Удовиченко
Валентина Михайлівна
2014
Тема уроку. Розв'язання рівнянь та задач за допомогою рівнянь
Мета: вдосконалювати вміння розв’язувати рівняння та задачі складанням рівнянь; відпрацювати навички розв’язування лінійних рівнянь з однією змінною та виконання арифметичних дій з раціональними числами; розвивати логічне мислення і обчислювальні навички; виховувати позитивне ставлення до навчання, упевненість у своїх силах
Тип уроку: застосування знань, умінь та навичок.
Обладнання: комп’ютер, проектор.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Привітання з класом. Перевірка присутності учнів.
ІI. Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань
Перевірка домашнього завдання
Любі друзі! Чи знаєте ви, що у вашому класі з'явився новий учень - Петрик Тяпляпкін? Але сьогодні він захворів і передав тільки зошит зі своїм домашнім завданням, яке було задано на попередньому уроці. Допоможіть мені, будь ласка, перевірити його домашнє завдання і знайти та пояснити, де він припустився помилки. Учні (шукають помилку) перевіряють і сигналізують про знайдену помилку.
Один з учнів пояснює, як треба було зробити і чому.
Гра «Закінчи речення»
Рівність, яка містить невідоме число, позначене буквою, називають...
Корінь рівняння не зміниться, якщо:
а) додаток перенести з однієї частини рівняння в іншу з...;
б) обидві частини рівняння помножити або поділити на...
Якщо ми розв'язуємо задачу складанням рівняння, то: 1) треба позначити ... за х;
2) виразити ... через х;
3) скласти...;
4) пояснити...
Усний рахунок.
Знайди помилку в рівняннях
1)413-2х=336+41
413-2х=367
2) 5(х+10)=135
5х+10= 135
3) 3(2х+4)=612
2х+4=26
IІІ. Вдосконалення вмінь
У деякій державі жив був Іван-царевич. І було у нього три сестри Марія, Ольга і Ганна. Батько і мати у них померли. Віддав Іван-царевич сестер заміж за царів мідного, срібного і золотого царств. Цілий рік жив він без сестер і дуже скучив за ними. Вирішив він відвідати сестричок і вирушив у дорогу. У дорозі він зустрів Олену Прекрасну. Вони полюбили одне одного. Але злий Кощій Безсмертний викрав Олену. Іван-царевич узяв вірних воїнів і поїхав виручати свою кохану. Підійшли вони до річки, а там величезний камінь закрив дорогу на міст. На камені написані рівняння. Якщо їх правильно розв'язати, то камінь повернеться і звільнить дорогу.
Рівняння
а) х + 4 = 48-2х; б) 8-4х = 2х-16; в) 0,4х + 3,8 = 2,6-0,8
До дошки викликаю по одному учню, які розв'язують рівняння.
Довго їхали вони лісом, поки дорога не привела їх до хатинки Баби-яги. Вона давно ворогувала з Кощієм і погодилася допомогти Івану-царевичу. Але тільки в тому випадку, якщо його воїни розв'яжуть 6 рівнянь, які написані на стінах хатинки.
№ 2 Розв’яжіть рівняння
1. 4(х-6)= х-9 2. 12,3 – (х+8,7) = 6,9 3. 6 – 3(х+1) = 7-х
4. (8х+3) – (10х +6) = 9 5. 0,3(6-3х) = 4,5 – 0,8(х-9)
Чорний ворон підслухав розмову і сповістив Кощія. Той підстеріг Івана-царевича та його воїнів, схопив їх і кинув у глибоке підземелля. Замкнув на 6 замків. Щоб відкрити замки, слід розв'язати рівняння.
До дошки йдуть «в'язні підземелля». Вони розв'язують 6 рівнянь. Зайняті роботою і члени команд, які готові прийти на допомогу своїм «воїнам».
№ 3 а) 2,9у-4(1,2-у)=5,4(у+2) б) 3(1-х)+5(х+2)=1-4х
Іван-царевич назвав корені всіх рівнянь. Двері підземелля відчинилися. І стали воїни перед брамою палацу Кощія, на яких написано задачі. Розв'язавши задачі, можна знайти чарівне слово, яке є кодом для відкривання брами.
№ 4. У великому бідоні втричі більше молока, ніж у малому. Коли у великий бідон долили 6 л молока, а в малий – 7 л, то у великому бідоні стало втричі більше, ніж у малому. Скільки молока було в кожному бідоні спочатку?
№ 5. Одна сторона трикутника у 5 разів менша за другу і на 28 дм менша за третю. Знайдіть сторони трикутника, якщо його периметр 84 дм.
спочатку?
Розв'язавши задачі, воїни допомагають Івану-царевичу визначити чарівне слово.
Загадкове, нам знайоме,
В ньому є щось невідоме.
Його треба розв’язати,
Тобто корінь відшукати.
Кожен легко, без вагання
Відповість, що це - …
(Рівняння)
Брама відкрилася. Звільнили воїни Олену Прекрасну і в той же день зіграли весілля. Після цього Іван-царевич разом з Оленою Прекрасною відвідали його сестер і повернулися додому.
ІV. Домашнє завдання
Повторити § 37 Виконати завдання на картках
1. Розв'яжіть рівняння: а)2х-3=5-3х; б)4(-3,5+3х)=-3+10х;
в) 0,3(6 – 3y) = 4,5 - 0,8(y - 9); г)(-4х–3)(-3х+0,6)= 0.
2. Розв'яжіть задачу:
а) У Василька в 6 разів менше марок, ніж у Михайлика. Скільки марок у Михайлика, якщо їх у нього на 105 більше, ніж у Василька?
б) 509 кг бананів розподілили між трьома школами, причому в одну школу відправили у 7 разів більше, ніж у другу, а в третю на 158 кг більше, ніж у другу. Скільки бананів відправили в кожну школу?
V. Підсумки уроку. Оцінювання учнів
Яке з рівнянь відповідає умові задачі: «У першій шафі було у 4 рази менше книжок, ніж у другій. Коли в першу шафу поклали 17 книжок, а з другої взяли 25, то в обох шафах книжок стало порівну. Скільки книжок було в кожній шафі спочатку?»
(За х позначимо початкову кількість книжок у першій шафі.)
а)х+25 = 4х-17; б) х+17 = 4х-25; в) х+17 = х-25; г) 4х+17 = х-25. |
|
|